Etap propedeutyczny w formie roku, o specyficznej tożsamości i drodze wychowawczej, jest konieczny i obowiązkowy (zob. Kongregacja ds. Duchowieństwa, Ratio fundamentalis. Wprowadzenie). Szczegółowe normy i wskazania odnośnie do tego etapu formacji seminaryjnej zawiera Ratio pro Polonia w nr 257-281 i 606-619.
Jako szczególnie ważne forum wsparcia i współpracy formatorów seminaryjnych w realizacji roku propedeutycznego, organizowane są od r. 2020 ogólnopolskie sesje o etapie propedeutycznym. Zainicjował je Zespół ds. wprowadzania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, a patronat nad sesjami objęła Komisja Duchowieństwa KEP. We współpracę w tym dziele włączyła się Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych wraz z Sekcją Ojców Duchownych WSD. Pierwsza z sesji odbyła się w dniach 3-5 listopada 2020 r. w formie wideokonferencji (z powodu pandemii). Miejscem kolejnych, dorocznych sesji był i pozostaje Dom Propedeutyczny w Kaliszu. Najbliższa sesja pt. „Formatorzy początków”, która odbędzie się w dniach 27-29 stycznia 2025 r., jest organizowana dla wszystkich wychowawców diecezjalnych i zakonnych zaangażowanych w początkowym okresie formacji seminaryjnej. Do udziału w sesji zaproszeni są również psycholodzy i terapeuci, którzy współpracują z formatorami seminaryjnymi.
Publikujemy trzy konferencje z poprzednich sesji:
– Podstawowe założenia i obszary wychowawcze etapu propedeutycznego (ks. Tomasz Trzaskawka)
– Pedagogia wiary na etapie propedeutycznym. Szkic programu [zob. materiały do użytku wewn.]
– Wnioski i postulaty z okresu propedeutycznego dla duszpasterstwa powołaniowego i dla dalszych etapów formacji seminaryjnej (ks. Marek Panek)
Do wykorzystania podczas przyjmowania kandydatów do seminarium duchownego polecamy Kwestionariusz kandydata do seminarium duchownego [w materiałach do użytku wewn.]. Wstępne rozeznanie umożliwia odpowiedzialny wybór kandydatów i stanowi pomoc w adekwatnym towarzyszeniu seminarzystom ze strony formatorów już od etapu propedeutycznego (zob. RISP 214-233).
Poniżej załączamy szczegółowy wykaz terminów, tematów i prelegentów wszystkich sesji o etapie propedeutycznym.
2020 (3-5 listopada, główny temat: Etap propedeutyczny w formacji seminaryjnej)
* Kondycja współczesnej młodzieży jako wyznacznik programu propedeutycznego (ks. Remigiusz Szauer, prefekt WSD w Koszalinie)
* Podstawowe założenia etapu propedeutycznego (ks. T. Trzaskawka) + tekst roboczy
* Klimat domu i formacja wspólnotowa (ks. Radosław Suchorab, moderator w Szczecinku)
* Formacja ludzka: „Kultura świadomego przeżywania siebie w człowieczeństwie” (ks. T. Trzaskawka)
* Wykorzystanie pomocy psychologicznych w procesie formacji propedeutycznej (ks. Marek Jarosz, rektor WSD w Płocku)
* Założenia i program formacji intelektualnej (wstęp: ks. T. Trzaskawka, panel: ks. Rafał Borkowy, prefekt w Kokoszycach, ks. Janusz Lewandowicz, moderator w Łasku-Kolumna)
* Formacja duchowa: „Położenie solidnych podwalin pod życie duchowe” (RFIS 59) (wstęp: ks. T. Trzaskawka, panel: ks. Piotr Wierzbicki, prefekt WMSD w Warszawie, ks. R. Suchorab)
* Progresywność rocznej drogi formacyjnej (panel: ks. R. Suchorab, ks. Przemysław Tyblewski, prefekt w Nadziejewie, ks. Paweł Rybak, prefekt PWSD w Gnieźnie)
* Wnioski i postulaty z okresu propedeutycznego dla duszpasterstwa powołaniowego i dla dalszych etapów formacji seminaryjnej (prowadzący debatę: ks. Marek Panek, rektor WŚSD w Katowicach)
* Współpraca międzydiecezjalna w formacji propedeutycznej – międzydiecezjalny ośrodek propedeutyczny, ogólnopolski dialog i współdziałanie na rzecz formacji propedeutycznej, wsparcie ze strony Komisji Duchowieństwa KEP (prowadzący debatę: Prymas Polski, abp Wojciech Polak, przewodniczący Komisji Duchowieństwa; bp Damian Bryl, ks. T. Trzaskawka, ks. R. Suchorab)
2022 (7-9 lutego: Organizacja etapu propedeutycznego formacji seminaryjnej)
* Podstawowe założenia dotyczące organizacji etapu propedeutycznego w ośrodkach diecezjalnych, międzydiecezjalnych i regionalnych (wprowadzenie: ks. Rafał Borkowy, prefekt w Kokoszycach)
* Specyfika programu wychowawczego na etapie propedeutycznym (ks. T. Trzaskawka, sekretarz Zespołu ds. wprowadzania Ratio pro Polonia)
* Rytm i zasady życia wspólnoty (ks. Tomasz Metelica, prefekt w Legnicy) + teksty o posługach alumnów w domu proped. i o planie dnia
* Program formacji ludzkiej w towarzyszeniu indywidualnym i wspólnotowym (ks. Paweł Rybak, prefekt w Kaliszu)
* Program zajęć edukacyjno-formacyjnych (ks. Marek Panek, rektor WŚSD w Katowicach)
* Wychowanie do wiary na etapie propedeutycznym (ks. Piotr Kot, rektor WSD w Legnicy, przewodniczący Konferencji Rektorów WSD, ks. Antonio Panaro, prefekt ASM Redemptoris Mater w Warszawie) + skrót konferencji ks. P. Kota do użytku wewnętrznego
* Posługa ojców duchownych, spowiedników i rekolekcjonistów (ks. Dariusz Mazur, o. duchowny ASD w Poznaniu, ks. T. Trzaskawka, o. duchowny PWSD w Gnieźnie)
* Etap propedeutyczny a kapłani i duszpasterstwo diecezji (ks. Przemysław Tyblewski, prefekt w Kaliszu)
2023 (6-8 lutego: Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego; sesja z udziałem formatorów i psychologów)
* Metodyczna praca wychowawcza w zakresie formacji ludzkiej (wprowadzenie: ks. Przemysław Tyblewski, prefekt w Kaliszu)
* Pomoc psychologiczna w całorocznej pracy wychowawczej (założenia, praktyka, kamienie milowe) (prelegenci i prowadzący zajęcia – współpracownicy ASD w Poznaniu: Wojciech Żak – psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, Jacek Federowicz – psycholog, psychoterapeuta) + prezentacja do użytku wewnętrznego
* Inicjacja w życie wiary i ewaluacja wiary na etapie propedeutycznym (wprowadzenie: ks. T. Trzaskawka) + tekst roboczy
* Indywidualne towarzyszenie, sakrament pojednania i kierownictwo duchowe na etapie propedeutycznym (prelegenci i prowadzący debatę: ks. Paweł Rybak, prefekt w Kaliszu, ks. Dariusz Mazur, o. duchowny ASD w Poznaniu)
2024 (15-17 lutego: Wprowadzanie i ewaluacja etapu propedeutycznego)
* Drogi wzrostu wiary i wolności ludzi młodych (panel: ks. Marek Jarosz, wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów, rektor WSD w Płocku, ks. Tomasz Metelica, prefekt międzydiecezjalnego ośrodka propedeutycznego w Świdnicy, … )
* Pedagogia wiary na etapie propedeutycznym. Praca z Typicznym programem formacyjnym WSD (ks. T. Trzaskawka) + tekst i nagranie konferencji do użytku wewnętrznego
* Ewaluacja seminarzystów. Integralność, formy i kryteria (ks. T. Trzaskawka) + nagranie konferencji do użytku wewnętrznego
* Przygotowanie „pakietu startowego” (spisu dobrych praktyk) przy wprowadzaniu i ewaluacji roku propedeutycznego (wprowadzenie do tematu i prowadzenie debaty: ks. Dariusz Kuliński, prefekt w Kaliszu) + folder do użytku wewnętrznego