
- This event has passed.
V Sesja o formacji, życiu i posłudze prezbiterów
19 kwietnia, 2024 @ 10:30 - 13:00
FreeZapraszamy do udziału w kolejnej ogólnopolskiej sesji w piątek 19 kwietnia 2024 r. w godz. 10.30-13.00 w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie (ul. Żytnia 11). We wspólnej refleksji chcemy omawiać przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego. Prelegentem, który wprowadzi nas w ten temat, będzie Ks. dr Tomasz Pocałujko, pracownik Dykasterii ds. Duchowieństwa. Pragniemy na nowo rozeznać, jak można zapobiegać kryzysowym sytuacjom dzięki formacji kapłańskiej i wprowadzaniu zmian w życiu wspólnot kościelnych.
Zgłoszenia udziału prosimy nadsyłać do dnia 15 kwietnia na adres: tomasztr@wp.pl. Osoby, które nie uczestniczyły jeszcze w tych sesjach, proszone są o podanie funkcji, jaką pełnią w diecezji czy w zgromadzeniu, zaznaczając zwłaszcza to, czy są zaangażowani w formację stałą prezbiterów.
Organizatorem ogólnopolskich sesji, które odbywają się w Warszawie, jest Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Zadaniem tego Zespołu, który pracuje przy Komisji Duchowieństwa KEP, jest bowiem to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 r., oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów. Przygotowywane rozwiązania mają zdynamizować i ukierunkować formację kapłańską na tworzenie nowego kształtu życia i posługi prezbiterów w Polsce. W tym celu Zespół inicjuje i prowadzi ogólnopolską refleksję, współpracując z różnymi osobami i środowiskami. Do udziału w sesjach, podczas których podejmowane są kluczowe tematy dotyczące prezbiterów, zaproszeni są zwłaszcza odpowiedzialni za stałą formację kapłańską w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, pracownicy instytutów formacji kapłańskiej i kurii diecezjalnych, przedstawiciele wydziałów teologicznych, wychowawcy seminariów diecezjalnych i domów zakonnych. We współpracę z Zespołem włączyło się dotychczas prawie 70 księży, wśród których są oficjalni delegaci 31 diecezji, jeden z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, przedstawiciele 12 męskich zgromadzeń życia konsekrowanego, 7 Wydziałów Teologicznych i delegat z łotewskiej diecezji.